آخرین ها
خرید اینترنتی کارت شارژ همراه اول و ایرانسل و تالیا و رایتل

برق گرفتگي

بسم الله الرحمن الرحيم
—————————————————————————-
برق گرفتگي
ـ معقول‌ترين کار در برخورد با يک بيمار برق گرفته، قطع کليد کنتور است. اگر دستelectericshockرسي سريع به فيوز امکان‌پذير نبود دو شاخه را از پريز بيرون بياوريد يا سيم روکش‌دار را بکشيد تا از پريز خارج شود. در صورتيکه در يک منطقه سالم و بي‌خطر قرار گرفته‌ايد. و نتوانستيد جريان برق را به‌اين ترتيب قطع کنيد روي يک ماده عايق خشک مثل روزنامه يا يک تخته چوبي يا لاستيکي بايستيد و با يک وسيله چوبي بلند مانند جارو منبع برق را از مصدوم دور کنيد يا اينکه يک طناب را به دور مصدوم بيندازيد و او را به سمت خود بکشيد تا از منبع برق دور شود. از به‌کار بردن وسايل فلزي يا مرطوب يا از تماس با بدن لخت مصدوم کاملاً خودداري کنيد. اگر هيچ‌راهي وجود نداشت گوشه لباس مصدوم را که خشک است، بگيريد و او را بکشيد.
ـ در صورت عدم هوشياري، بيمار را به پهلو بخوابانيد.
ـ در صورت اشکال در تنفس راه هوائي بيمار را باز کنيد.
ـ نبض و تنفس بيمار را کنترل کنيد و در صورتي که نبض وجود نداشت بيمار را احياء نماييد.
ـ از آنجائيکه ولتاژهاي بالاي برق مي‌تواند اشخاص را پرتاب کند در هنگام حمل بيمار مراقب شکستگي‌هاي گردن، ستون فقرات، اندام‌ها و ديگر اعضاء بدن باشيد و مراقبت‌هاي اوليه مربوطه را انجام دهيد.
ـ سوختگي هاي الکتريکي را ارزيابي کنيد. در جستجوي حداقل دو محل سوختگي خارجي باشيد، يکي محل تماس با منبع انرژي الکتريکي و ديگري محل تماس با زمين.
ـ محل سوختگي را به ترتيبي که در مبحث سوختگي گفته شد سرد نمائيد.
ـ از آنجائيکه بعضي از عوارض برق‌گرفتگي مانند قلبي و کليوي شروع تدريجي دارند پس به‌اصرار بيمار مبني بر سلامت و عدم وجود مشکل توجه نکرده و حتماً مصدوم را به مرکز درماني منتقل نماييد.
برق گرفتگي با جريان‌هاي ولتاژ‌بالا:
در مواردي که با برق گرفتگي ولتاژ بالا روبرو هستيد، اگر مصدوم همچنان در تماس با برق مانده يا اينکه کمتر از 8 متر از خطوط فشار قوي فاصله دارد هرگز به او نزديک نشويد مگر اينکه از طرف شخص مسئول به شما اطمينان داده شود که مي‌توانيد به او نزديک شويد. در اين موارد مواد عايق‌ مانند: چوب خشک يا لباس خشک به هيچ‌وجه حفاظتي براي شما ايجاد نخواهدکرد. پس بلافاصله به مسئولين مربوطه (اورژانس، آتش‌نشاني و اداره برق) خبر داده و اجازه ندهيد کسي به مصدوم نزديک شود و پس از اطمينان از قطع برق کمک‌هاي اوليه را شروع کنيد.
منبع: نورپورتال
—————————————————————————-

13164276985 34563 3463

خرید اینترنتی کارت شارژ همراه اول و ایرانسل و تالیا و رایتل

درباره‌ مهدی حقیقی شهرکی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*

خرید اینترنتی کارت شارژ همراه اول و ایرانسل و تالیا و رایتل