آخرین ها
خانه » سلامتی » پزشک خانواده » اقدامات اوليه در درمان سوختگي
خرید اینترنتی کارت شارژ همراه اول و ایرانسل و تالیا و رایتل

اقدامات اوليه در درمان سوختگي

بسم الله الرحمن الرحيم
—————————————————————————-
اقدامات اوليه در درمان سوختگي

123124
اگرچه سوختگي ها با توجه به عامل به وجود آورنده و همچنين ميزان ضايعات حاصله متفاوت هستند ولي همانگونه که پيش از اين اشاره شده است، دو مرحله قطع ارتباط عامل سوختگي و محل سوخته و همچنين سرد کردن ناحيه سوختگي با آب سرد از جمله اقدامات مشترک مورد نياز به هنگام مواجهه با کليه سوختگي ها قبل از مراجعه به پزشک محسوب مي‌شوند. در همين راستا يادآوري نکات زير نيز مي‌تواند در انجام هرچه بهتر مراحل ياد شده مفيد باشد:
ـ اگر سوختگي در محل زير لباس ايجاد شده باشد، ابتدا اقدام به بيرون آوردن لباس کنيد ولي نکته بسيار مهم اينجا است که در صورتي که سوختگي به حدي شديد است که پارچه لباس به پوست بدن چسبيده است، هرگز با کشيدن پارچه سعي در جدا کردن لباس از سوختگي نکنيد بلکه پارچه را دور تا دور سوختگي با قيچي بريده و يا با همان لباس مرحله پايين آوردن دما با آب سرد را انجام داده و سپس به پزشک مراجعه کنيد.
ـ به هنگام ايجاد سوختگي براي کاهش ضايعات آن از ماليدن روغن و يا کره بپرهيزيد. چربي، گرماي سوختگي را در پوست نگه داشته و عمق سوختگي را بيشتر مي‌کند.
ـ کاربرد پمادها و لوسيون هاي مخصوص تنها در سوختگي درجه اول مي‌تواند کارساز و مفيد واقع شود.
ـ محل سوختگي حاصل از مايعات داغ و يا آب باتري ماشين، سوپ و مانند اينها را بلافاصله با آب سرد بشوييد. به اين ترتيب در صورتي که حرارت بالاي مايع داغ سبب سوختگي شده باشد، با اين کار دماي پوست سوخته پايين آمده و اگر مايع اسيدي و يا قليايي سوختگي را ايجاد کرده باشند، جريان آب موجب رقيق شدن ماده و از بين رفتن ادامه تاثيرات حاصل از آن مي‌شود.
ـ پس از آنکه محل سوختگي توسط آب خنک شده و از هرگونه اجزاي عامل سوختگي عاري شد، با گاز استريل روي آن را تميز کرده و در صورت نياز به همان ترتيب با گاز استريل ديگري به همراه باند استريل به پزشک مراجعه کنيد در غير اين صورت براي مدتي تا حدود ?? ساعت آن را روباز رها کنيد. بعد از گذشت اين مدت آن محل را با آب و صابون و يا با محلول ضدعفوني کننده روزي يک بار شست وشو دهيد. البته لازم به ذکر است پيشنهاد اخير مربوط به سوختگي هاي درجه يک و يا درجه دو بسيار خفيف است.
ـ هنگامي که سوختگي روند روبه بهبودي را پيش گرفته است براي ايجاد شرايط بهتر راه هاي گوناگوني را پيشنهاد مي‌کنند:
ـ کپسول ويتامين E را سوراخ کرده و مايع داخل آن را بر روي پوست بماليد.
ـ همه متخصصين پوست بر معجزه گياه آلوئه ورا اعتراف مي‌کنند. اگر به محل فروش کرم ها و پمادهاي درمان ضايعات پوستي و زيبايي سري بزنيد حتماً با محصولات مختلف حاوي عصاره اين گياه مواجه مي‌شويد.
در همين راستا برخي از متخصصين براي سرعت بخشيدن به روند بهبود علائم پوستي حاصل از سوختگي و همچنين ترميم بهتر پوست علاوه بر تجويز اين محصولات، استفاده از شيره طبيعي گياه را نيز توصيه مي‌کنند. به اين ترتيب که با برش برگ گوشتي گياه آلوئه ورا مايعي ژله مانند از آن خارج مي‌شود که اين همان ماده معجزه آسا است. شما مي‌توانيد با ماليدن اين ژل طبيعي بر روي پوست قسمت سوخته شده، به درمان آن کمک کنيد. اين کار را چند دفعه در هفته انجام دهيد.
ـ در همين راستا ذکر دو نکته ضروري است: اول آنکه برگ گياه پيش از مرحله برش مي‌بايست با مواد ضدعفوني کننده سبزيجات و يا مايع ظرفشويي خوب ضدعفوني شود. دوم آنکه قطعات بريده شده گياه را در يخچال و در کيسه فريزي تميز نگهداري کنيد.
توجه: به هيچ وجه هيچ يک از مواد پيشنهادي فوق (ژل طبيعي آلوئه ورا، مايع داخل کپسول ويتامين E) را بر روي زخم باز سوختگي هاي عميق استفاده نکنيد.
ـ سريع ترين عکس العمل پوست در سوختگي درجه دو پديد آمدن تاول بر روي سطح پوست است. براي درمان تاول در ميان پزشکان دو ديدگاه وجود دارد، برخي معتقدند که آن را به خود واگذار کرده و هنگامي که در اثر برخورد به شيء ترکيده شد، مي‌بايست با مواد ضدعفوني کننده، آب و صابون و پمادهاي استريل مخصوص آن را پوشش داده و پانسمان کرد.ولي برخي ديگر ترکاندن تاول را در شرايط استريل و توسط کادر درماني تجويز کرده و بر اين عقيده اند که به اين ترتيب بهبودي سريع تر حاصل مي‌شود. نکته مشترک اينجا است که همه آنها برداشتن پوسته تاول ترکيده شده را کاري نادرست دانسته و معتقدند با اين کار بستر براي ايجاد عفونت و مشکلات جدي بعدي فراهم مي‌شود.
سوختگي در دهان
ـ اگر در اثر نوشيدن چاي، شير و يا سوپ داغ بافت داخلي دهان شما بسوزد مدت ? تا ?? دقيقه براي چندين بار آب سرد را در دهانتان نگه داشته و غرغره کنيد.
ـ يک تکه يخ در دهانتان قرار داده و نگه داريد. سرماي حاصل از يخ، درد سوختگي و همچنين دماي داخل دهان را پايين مي‌آورد و در ضمن به کنترل بلع نيز کمک مي‌کند.
ـ خوردن بستني نيز براي رفع مشکل سوختگي دهان پيشنهاد خوبي است.
ـ استفاده از محلول آب و نمک نيز از جمله توصيه ها است. به اين ترتيب که نصف قاشق چايخوري نمک را در ??? ميلي ليتر از آب گرم حل کرده و در دهان نگه داشته و غرغره کنيد. اين کار به تميز و ضدعفوني کردن محيط دهان و همچنين درمان آن کمک مي‌کند.
ـ براي چند روز از خوردن مواد غذايي ادويه دار داغ و موادي با بافت خشن که سبب آزار غشاي داخلي دهان مي‌شود، بپرهيزيد.
—————————————————————————-

خرید اینترنتی کارت شارژ همراه اول و ایرانسل و تالیا و رایتل

درباره‌ مهدی حقیقی شهرکی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*

خرید اینترنتی کارت شارژ همراه اول و ایرانسل و تالیا و رایتل