آخرین ها
خانه » اخبار مربوط به شهرک » خلاصه ای از قدمت و عظمت شهرک ابرج
خرید اینترنتی کارت شارژ همراه اول و ایرانسل و تالیا و رایتل

خلاصه ای از قدمت و عظمت شهرک ابرج

 شهرک روستایی است از بلوک ابرج و بلوک ابرج از بلوک‌های فارس واقع در شمال باختری دشت پهناور و حاصلخیز مرودشت است. شهرک در دامنۀ جنوبی کوه برکشیدۀ شهرک واقع شده است. تا سه چهار دهه پیش شهرک در میان باغ‌های میوۀ روستا قرار داشت امّا پس از آن مردم رفته‌رفته خانه‌های نوینی در پایین دست آن روستای قدیمی و باغ‌ها ساختند و روستای قدیم خود را رها کردند. روستای نوین شهرک چندین برابر روستای قدیمی است. آب مورد نیاز مردم و باغ‌های شهرک از چشمه‌ای تأمین می‌شود که از پایین دیوارۀ کوه می‌تراود.

شهرک ابرج

 

شهرک ابرج

 

در بلوک مرودشت و ابرج سه کوه برکشیده وجود دارد. یکی استخر، دیگری قلعه و سدیگر شهرک است. کوه شهرک نام خود را از روستای شهرک برگرفته است. کوه برکشیده به کوهی گفته می‌شود که بخش بالایی آن دیواره‌های قائم و بخش پایینی آن دامنه‌های شیبدار است. چیزی شبیه بنای کنونی در میدان آزادی تهران. در زبان مردم آمریکا به چنین کوه‌هایی «mesa type» گفته می‌شود زیرا در آنجا هم چنین کوه‌هایی که بالای آن‌ها مانند «میز» هموار است وجود دارد. ستیغ کوه شهرک دشتی نسبتاً هموار و دست نیافتنی است به طول 4700 متر و عرض متوسط 800 متر. روستای شهرک از سد نوین درودزن یا داریوش کبیر 8600 متر فاصله دارد. روستای شهرک در فاصله‌ای کمتر از یک کیلومتر از رودخانه کُر (به معنی کوروش) قرار دارد.

شهرک ابرج

 

دشتی که بر فراز کوه شهرک قرار دارد حدوداً 2200 متر، روستای قدیمی شهرک 1800 متر و روستای کنونی شهرک 1650 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. این دشت و دشت‌های فراز ستیغ کوه‌های استخر و قلعه همواره در طول تاریخ پادگان سربازانی بوده که در برابر بیگانگانی که کشور را اشغال کرده بوده‌اند ایستادگی می‌کرده‌اند. داستان این سه کوه در تاریخ‌ها آمده است.

شهرک ابرج

 

مختصات جغرافیایی روستای نوین شهرک   ً58  َ10  ْ30  شمالی  و  ً51  َ29  ْ52  خاوری است. شهرک در  شمال باختری شیراز واقع شده و فاصلۀ آن از این شهر به خط مستقیم 62 و از راه جاده 80 کیلومتر است. شهرک همچنین در شمال باختری شهر مرودشت قرار دارد و فاصلۀ آن از این شهر به خط مستقیم 45 و از راه جاده 50 کیلومتر است.

شهرک ابرج

 

آثار تاریخی برد بریدۀ شهرک مربوط به دورۀ هخامنشیان و چند تپۀ تاریخی دیگر در نزدیکی این روستا قرار داشته که در سال‌های اخیر با بولدزر تخریب شده است.

نویسنده: دکتر محمد جعفر ملک‌زاده

خرید اینترنتی کارت شارژ همراه اول و ایرانسل و تالیا و رایتل

درباره‌ مهدی حقیقی شهرکی

۳ نظر

 1. سلام
  یکی از زیباترین مناظر طبیعی استان فارس رو داره
  به خصوص ک یکی از کوه هایی است ک در شاهنامه از اون یاد شده
  : پناه بزرگان ایران زمین
  گل سات و گلاب و سه تخت گزین

 2. دوستی قدیمی البته تا چند وقت پیش

  سلام آقا مهدی از اطراف شهرک و سد و رودخانه مجاور شهرک عکسهای بیشتری می تونی رو سایت بذاری. با تشکر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

*

خرید اینترنتی کارت شارژ همراه اول و ایرانسل و تالیا و رایتل